Napi gondolatok Szentmártoni Mihály SJ atyától - JÉZUS NEKÜNK AJÁNDÉKOZZA ÉDESANYJÁT

2020. június 1. (hétfő) 6:00

Jézus keresztje alatt ott állt anyja, anyjának nővére, Mária, aki Kleofás felesége volt és Mária Magdolna. Amikor Jézus látta, hogy ott áll az anyja és szeretett tanítványa, így szólt anyjához: "Asszony, nézd, a fiad!" Aztán a tanítványhoz fordult: "Nézd, az anyád!" Attól az órától fogva házába fogadta a tanítvány. (Jn 19, 25-34).

Ma Szűz Mária, az Egyház Anyja ünnepe van. A mai evangéliumból kiindulva, gondolataink két irányban kalandoznak. Az evangélium Jézus haláláról szól. Jézus Édesanyját Jánosra, majd Jánost Édesanyájára bízza. Felmerülhet bennünk a kérdés, hol van itt az Egyház? Egyik esetleges válasz az lehetne, hogy mivel az Egyház Jézus átdöfött oldalából született, Mária ott állt a születendő Egyház bölcsőjénél. Ez szép gondolat, de ezt tudjuk ma mi, az evangélium erről nem tesz említést. Egy másik válasz az lehetne, hogy Mária János anyja lett Jézus kívánsága szerint, János pedig ebben a pillanatban a jövendő Egyházat képviseli. Ez a magyarázat sem egészen helytálló, mert Jézus jövendő Egyházát nem Jánosra építette, hanem Péterre. Hol van tehát Mária helye ebben az evangéliumban? Próbáljunk erre a kérdésre kerülő úton válaszolni éspedig két ellenkérdéssel: "Hogyan látja Jézus Édesanyját a keresztről?" és "Hogyan látja Mária Szent Fiát a kereszten?" A végén megkockáztatunk egy harmadik kérdést is: "Hogyan látja Jézus és Mária Jánost a kereszt tövében, és benne mindnyájunkat?"

Hogyan látja Jézus Édesanyját a keresztről? Az evangéliumi leírásokból megtudunk több értékes adatot Máriáról a keresztúton. Mária jelen volt, amikor Pilátus halálra ítélte Jézust, kivezette a csőcselék elé, és megmutatta nekik: "Íme, az ember!". Mária jelen volt, amikor a tömeg Jézus halálát követelte: "Feszítsd meg!", helyette pedig Barabást kérték. Mária elkísérte Jézust a keresztúton, amire a negyedik stációban emlékezünk, és magunk elé képzeljük, hogyan találkozott Jézus Édesanyjával. Mária jelen volt, amikor Jézus kezébe és lábába beleverték a szögeket. Mária jelen volt, amikor felemelték a keresztet. Mária jelen volt Jézus halálának pillanatában. Mária jelen volt, amikor Jézus testét levették a keresztről és ölébe fektették. Nincs talán neves művész a világon, aki ne próbálta volna megfesteni, vagy kőbe vésni ezt a megrendítő jelenetet: a legismertebb Michelangelo "Pietà"-ja. Hogyan látta Jézus Édesanyját ezekben a helyzetekben? Úgy látta őt, mint a mindvégig kitartó hűség példaképét, úgy élte meg, mint bátorítást, mint vigaszt, mint szeretetet. Figyeljük meg, hogy Mária nem jajgatott a kereszt tövében, hanem ott állt, mint egy megrendíthetetlen oszlop. Ezért merte Jézus rábízni jövendő Egyházát, hogy legyen a mi életünknek is megingathatatlan oszlopa, a hűség és a szeretet szavatolója.

Hogyan látja Mária Szent Fiát a kereszten? Mária ebben az órában átélte mindazt, amiről már korábbról is tudta, hogy vár rá. Eszébe jutott gyermekének csodás fogantatása, a 12 éves fiúért való aggódása, aki ott maradt a templomban szülei tudta nélkül. Emlékei elkalandoztak a pusztába, ahol a felnőtt Jézus negyven napot töltött a magányban. Biztosan eszébe jutott a kánai menyegzőn tett első csodája. Emlékezett arra, miként űzték ki saját városából a názáretiek. Mindez egy gondolatba tömörült, amit az agg Simeon mondott neki, hogy lelkét a fájdalom tőre járja át. Most beteljesültek Simeon szavai és ezzel együtt beteljesedett az Írás is. Pontosan ez adta meg Máriának az erőt ahhoz, hogy ne roppanjon össze az elbírhatatlan teher alatt, mert tudta, hogy életében semmi sem történt véletlenül, hanem minden esemény a mennyei Atya terve szerint alakult. Ezért fogadta el készségesen Jézus akaratát, hogy legyen János anyja, és rajta keresztül az egész Egyház és mindegyikünk anyja, hogy így biztosítson bennünket arról, hogy a mi életünkben sem történik semmi a jóságos Isten tudta nélkül.

Hogyan látta Jézus és Mária Jánost a kereszt tövében? Jézus Jánost a "szeretett tanítványnak" nevezte, megengedte neki, hogy keblére hajtsa fejét az utolsó vacsorán. János volt az egyetlen apostol, aki végig elkísérte Jézust a keresztúton és kitartott mellette mindvégig. Jézus Jánosban látta a hűség, a kitartás és a szeretet erényeit. Ezek ugyanazok az erények, amelyek Máriát is ékesítették a kereszt tövében. Ezért volt Jézusnak akkora bizalma János iránt, hogy rá merte bízni Édesanyját.

Mária pedig Jánosban Szent Fia fiatal tanítványát látta, aki mindent otthagyott, hogy követhesse Jézust. Jánosnak nem volt családja, nem volt mestersége, egyetlen kincse Jézus volt. Ezekben az erényekben Mária felismerte Jézusát és ezért merte vállalni, hogy János anyja legyen. Mária tőlünk sem kér sokat. Megelégszik annyival, hogy szeressük Szent Fiát, hogy hűségesek legyünk keresztény hivatásunkhoz, és hogy szeressük Egyházunkat, amelyet Jézus Mária anyai oltalmába ajánlott.