A weboldal helyes működéséhez engedélyezze böngészőjében a javascriptet!

Napi gondolatok Szentmártoni Mihály SJ atyától - JÉZUS NEKÜNK AJÁNDÉKOZZA AZ IGAZSÁGOT

2020. május 27. (szerda) 6:00

Abban az időben Jézus az égre emelte szemét, és így imádkozott:
Szent Atyám, tartsd meg a te nevedben azokat, akiket nekem adtál, hogy egy legyenek, mint mi. Amíg velük voltam, megőriztem nevedben azokat, akiket nekem adtál. Megtartottam őket, és senki más nem veszett el közülük, csak a kárhozat fia, hogy beteljesedjék az írás.
Most tehozzád megyek, ezeket pedig elmondom a világban, hogy az én örömöm teljes legyen bennük. Átadtam nekik tanításodat, de a világ gyűlölte őket, mert nem a világból valók, amint én sem vagyok a világból való. Nem azt kérem tőled, hogy vedd el őket a világból, hanem hogy óvd meg őket a gonosztól. Hiszen nem a világból valók, amint én sem vagyok a világból.
Szenteld meg őket az igazságban, mert a te tanításod igazság. Amint te elküldtél engem a világba, úgy küldöm én is őket a világba. És értük szentelem magamat, hogy ők is megszentelődjenek az igazságban. (Jn 17,11b-19)

Jézus ebben az evangéliumban háromszor is megismétli az "igazság" szót. Arra kéri mennyei Atyját, hogy szentelje meg tanítványait az igazságban. Jézus kifejti, hogy az Atya tanítása igazság. Jézus ugyanabban az igazságban szenteli meg tanítványait, amelyben neki van része. Fontoljuk meg, mit jelentenek Jézus szavai a mi lelki életünk szempontjából.

Az Atya megszenteli Jézus tanítványait az igazságban. Furcsának tűnhet Jézus kérése, hogy az Atya szentelje meg tanítványait az igazságban. Amikor igazságról beszélünk, akkor nem a "megszentelni" igét használjuk, hanem inkább értelmünkre hivatkozunk, és úgy fogalmazunk, hogy megérteni, felfogni egy igazságot.  Ha viszont másokról van szó, akkor azt mondjuk, hogy valakit bevezetünk, vagy rávezetünk az igazságra. Itt azonban olyan igazságról van szó, amelynek mélységébe saját értelmi képességeinkkel nem tudunk behatolni. A Szentháromságos egy Isten titka kinyilatkoztatott igazság. Jézus Krisztus isteni természete kinyilatkoztatott igazság. A Szentlélek Isten titka kinyilatkoztatott igazság. Elfogadni ezeket az igazságokat és ezek szerint élni, az az életszentség útja. Mondjunk hálát Jézusnak, hogy bevezetett minket a Szentháromság igazságába és így részeseivé lehetünk Isten szentségének.

Jézus megszenteli tanítványait az igazságban. Jézus isteni eredetét, megváltói küldetését fokozatosan nyilvánította ki tanítványainak. Egyszer azt mondta nekik, hogy még nem értek meg arra, hogy befogadják a teljes igazságot, ehhez a Szentlélek segítségére lesz szükségük, aki majd bevezeti őket a teljes igazságba. Jézus jó pedagógus volt, aki lépésről lépésre készítette elő tanítványait küldetésükre. Sokat beszélt magáról, néha példabeszédekben, néha világosan, alkalmazkodva hallgatói felfogó képességéhez. Időnként vizsgáztatta is őket, hogy lássa, mennyit értettek meg a feladott leckéből. Megkérdezte tőlük, hogy kinek tartják Őt az emberek. Péter kitűnőre vizsgázott, amikor megfogalmazta Jézus isteni küldetését megvalló hitvallását. Nem mindegyiknek sikerült jól vizsgáznia. A két emmauszi tanítványt Jézus balgának és lassú felfogásúnak minősítette, ami azt jelenti, hogy megbuktak a vizsgán. Feltehetjük magunknak a kérdést, mi meddig jutottunk Jézus igazságának megértésében? Tamás apostollal el kell jutnunk odáig, hogy merjük megvallani: "Én Uram, én Istenem!" Ha ezt bátran, szívvel és lélekkel ki merjük mondani, akkor leérettségiztünk hitünkből.

A tanítványok részt vesznek Jézus igazságában. Mi egy egész sorozat olyan igazságnak vagyunk az örökösei, amelyek felülmúlják ítélőképességünket. Ilyen igazságok a Szentháromság titka, Jézus istenségének titka, az Egyház isteni eredetének titka. Nagy kitüntetés ez. Jézus azonban többet vár el tőlünk, mint, hogy ismerjük ezeket az igazságokat. Azt akarja, hogy "belépjünk" ezekbe az igazságokba, éljük azokat. Jézus küldetést bízott tanítványaira. Meghagyta nekik, hogy menjenek ki az egész világba és hirdessék minden embernek mindazt, amit tőle tanultak. Ma mi vagyunk ezek a küldetést teljesítő tanítványok. Ahhoz, hogy küldetésünket hűségesen végezzük, szükséges, hogy a ránk bízott igazságokat elfogadjuk ésszel, szívvel, akarattal, kitartással és bátorsággal hirdessük a világnak.