A weboldal helyes működéséhez engedélyezze böngészőjében a javascriptet!

Napi gondolatok Szentmártoni Mihály SJ atyától -JÉZUSNAK VANNAK SZOLGÁI, BARÁTAI ÉS TESTVÉREI

2020. május 14. (csütörtök) 6:00

Jézus így tanított az utolsó vacsorán: "Amint engem szeret az Atya, úgy szeretlek én is titeket. Maradjatok meg szeretetemben. Ha teljesítitek parancsaimat, megmaradtok szeretetemben, amint én is megtartottam Atyám parancsait, és megmaradok szeretetében. Ezeket azért mondom nektek, hogy az én örömöm legyen bennetek is, és teljes legyen az örömötök. Az az én parancsom, hogy szeressétek egymást, amint én szerettelek benneteket. Senki sem szeret jobban, mint az, aki életét adja barátaiért. Ha megteszitek, amit parancsolok nektek, a barátaim vagytok. Nem nevezlek többé szolgának benneteket, mert a szolga nem tudja, mit tesz ura. Barátaimnak mondalak benneteket, mert amit hallottam Atyámtól, azt mind tudtul adtam nektek. Nem ti választottatok engem, hanem én választottalak benneteket, s arra rendeltelek, hogy menjetek, teremjetek gyümölcsöt, maradandó gyümölcsöt. Akkor mindent megad nektek az Atya, amit a nevemben kértek tőle. Ezt a parancsot adom nektek: szeressétek egymást!" (Jn 15, 9-17)

Ebből az evangéliumból megtudjuk, hogy három módon lehetünk Jézus tanítványai. Lehetünk szolgák, barátok és testvérek. Mind a három "szerep" lehet pozitív, de lehet negatív is.

Szolga. Jézus többször használta a "szolga" szót tanítványaihoz való viszonyában. Az Ő szóhasználatában a szolga nem lealacsonyító kifejezés, hanem pozitív, szép viszonyt jelent a szolga és ura között. A jó szolga alaptulajdonsága, hogy megbízható és lelkiismeretesen végzi kötelességét. Fontoljuk meg, hogy valaki nem úgy lesz szolgává, hogy beszegődik egy gazdához, hanem fordítva: a gazda keres szolgákat, akiket befogad. Szolgának lenni evangéliumi értelemben kiválasztottság. Emlékezhetünk arra, hogy a tékozló fiú felkínálkozott apjának, hogy vegye vissza, mint szolgát, de az apa erről hallani sem akart. Nem a szolga választja ki urát, hanem az úr választja ki szolgáját. Nagy kitüntetés Jézus szolgájának lenni. Szent Pál még tovább merészkedett, amikor büszkén vallotta, hogy ő Jézus rabszolgája. Örüljünk, hogy Jézus szolgái lehetünk.

Barát. Jézus azt mondta, hogy akkor vagyunk a barátai, ha azt tesszük, amit Ő megparancsolt. A hű barát alaptulajdonsága, hogy bizalmas viszonyban van a barátjával. Jézus ezt úgy fogalmazta meg, hogy megosztotta velünk az Atyától kapott igazságokat. Itt is érvényes az, amit a szolgáról mondtunk: nem válunk úgy valaki barátjává, hogy ezt mi előre eldöntjük, hogy kiválasztunk valakit és elmagyarázzuk neki, hogy szeretnénk a barátja lenni. Fordítva történik: valaki barátjává fogad bennünket. Barátnak lenni kiválasztottság. Nem úgy váltunk Jézus barátaivá, hogy ezt mi akartuk, hanem Jézus fogadott el bennünket barátainak. Örüljünk, hogy Jézus barátai lehetünk.

Testvér. Jézus azokat mondta testvéreinek, akik hallgatják és befogadják az Ő tanítását. Utalunk itt arra az ismert evangéliumi jelenetre, amikor jelentették Jézusnak, hogy anyja és testvérei keresik. Erre Jézus körülnézett maga körül, rámutatott tanítványaira és kijelentette, hogy ezek az ő anyja, testvérei és rokonai, azaz mindenki, aki hallgatja és befogadja az Ő igéit. Mi azért vagyunk Jézus testvérei, mert a mennyei Atya gyermekei vagyunk. Itt is elmondhatjuk, hogy valójában nem mi választjuk meg testvéreinket, hanem szüleink révén kapunk testvéreket. Mi azért lehetünk Jézus testvérei, mert a mennyei Atya gyermekeinek fogadott bennünket. Örüljünk, hogy Jézus testvérei lehetünk.

A mi Jézusunk jó, türelmes, megbocsájtó, de nem gyenge, és nem naiv. Tudta jól, mi lakozik az emberben. Ismerte tanítványait, azok jó és rossz tulajdonságait, és ha szükség volt rá, megfeddte őket. A keresztény lehet Jézus szolgája, barátja és testvére. Mind a három állapot pozitív, szép, magasztos, Sajnos, mind a három állapotba becsúszhatnak emberi gyöngeségek.

A szolga lehet jó, de lehet gonosz is, aki nem akart megbocsájtani szolgatársának; a szolga lehet hűséges, de lehet hűtlen kezelője is gazdája vagyonának; a szolga lehet szorgalmas, de lehet lusta is, aki inkább elássa a kapott talentumot, semmint kamatoztassa azt.

A barát lehet jó, hűséges, kitartó; sajnos, lehet hűtlen és áruló, amint Júdás volt, akit Jézus még az árulás szégyenteljes pillanatában is barátjának nevezett.

A testvér lehet jó, megértő, támaszt nyújtó; sajnos lehet gonosz, mint Káin volt testvérével Ábellel szemben; lehet féltékeny, mint József testvérei voltak, akik eladták öccsüket; lehet irigy, mint a tékozló fiú bátyja, aki még testvérének sem akarta szólítani öccsét, hanem gúnyosan apja szemére vetette, hogy "ez a te fiad"; a fiú lehet tékozló fiú is, aki kijátssza apja bizalmát.

A három szerep nem zárja ki egymást. Valaki lehet egy személyben Jézus szolgája, barátja és testvére. A legszebb példa erre a Boldogságos Szűz Mária, aki egyszerre volt Isten szolgálóleánya, Jézus legjobb barátja és a mennyei Atya engedelmes lánya. Szűz Mária példája legyen útmutatónk, hogyan tölthetjük be becsületesen mind a három szerepet, hogyan lehetünk Jézus megbízható szolgái, hűséges barátai, nagylelkű testvérei.