Nagyszombat - Szentmártoni Mihály SJ gondolatai

2020. április 11. (szombat) 9:00

A SZENTLÉLEK EGYESÍTŐ EREJE ERŐSÍTI AZ EGYHÁZAT

Az örömteli Egyházba vetett hit harmadik titka az az igazság, hogy a Szentlélek Úristen csendesen működik benne. Ezt az igazságot éljük meg Nagyszombat csendjében.

Csend. Nagyszombaton minden elcsendesül. Az az érzésünk, mintha megállt volna az élet. De nem állt meg. A Szentlélek csendben dolgozik a háttérben és készíti az új életet.

Jézus a Szentlélek működésének csendes erejét Nikodémusnak fejtette ki, amikor a szélhez hasonlította: "A szél ott fúj, ahol akar, hallod a zúgását, de nem tudod, honnan jön és hova megy. Így van vele mindenki, aki a Lélekből született." Most, amikor tombol a koronavírus, valahol a háttérben ott zúg a Szentlélek, hogy új élet ígéretére bátorítson bennünket.

Szentsír. Nagyszombat elengedhetetlen jelképe a Szentsír, amelyben a halott Jézus testét szemléljük. A sírt római katonák őrizték. Kis ministráns koromban mi álltunk őrt alabárddal a kezünkben. De ha jól meggondoljuk, Jézus sírját valóban nem a római katonák őrizték, hanem a Szentlélek, aki csak várta a kellő pillanatot, hogy kinyissa a sírt és kiszólítsa a Halottat. Amikor ez megtörtént, a katonák elfutottak. A Szentlélek az életadó Lélek. Most, amikor a koronavírus tombol, úgy érezzük, sok tavaszi álmunk meghalt. De ne féljünk, álmainkat az életadó Szentlélek őrzi.

Könnyek. A sír könnyekre fakaszt bennünket. Jézust is megsiratták Mária Magdolna és a többi asszony, akik Őt mindvégig szerették. A feltámadt Jézus nekik jelent meg elsőnek. Lehet, hogy mi is siratjuk az Egyházat, amelyben oly sok emberi gyarlóságot észlelünk. Jól van ez így, mert azt jelenti, hogy együtt érzünk a szenvedő Egyházzal. Most, hogy a koronavírus tombol, könnyek szöknek a szemünkbe, mert látjuk, milyen kicsinyek vagyunk, mennyire sebezhető az ember. Naponta ezrek halnak meg. A Szentlélek hét ajándéka között van az erő is. Aki benne bízik, az majd feltámad az örök életre, ahol nem lesz se könny se sírás, csak Isten minden mindenben. Az Egyházba vetett örömteli hit harmadik pillére az a meggyőződés, hogy a Szentlélek ereje fogja egységbe.

Szentmártoni Mihály SJ