A weboldal helyes működéséhez engedélyezze böngészőjében a javascriptet!

Búcsúi szentmise a Háromtölgy kápolnánál

2019. szeptember 16. (hétfő) 10:01

Szentmise a Fájdalmas Szűz ünnepén 2019.Valaha a szűkebb régió kedvelt búcsújáró helye volt a Fájdalmas Szűzanya kápolnája a Háromtölgynél. A Feketeerdő felé vezető út melletti ligetes részben 1892-ben épült fel a kápolna. Az elmúlt években újraéledőben a zarándoklat, amelyre a magyaróvári és a mosoni hívek mellett a szomszédos Bezenyéről is szép számban érkeztek.

Szentmise a Fájdalmas Szűz ünnepén 2019.A legenda szerint egy kéményseprő a farkasok elől felmászott a fára. Ígéretet tett a Szűzanyának: ha épségben megmenekül, akkor hálából egy képet akaszt a fára. A kőépületet 1892-ben emelte a Magyaróvári Egyházközség. A zarándokok rendszeresen felkeresték a kápolnát. A búcsújárás a diktatúra kényszerszünetét követően indulhatott újra. A kápolnát egykor a Fájdalmas Szűzanya tiszteletére szentelték, így búcsúját szeptember 15-én ünnepeljük. Az ünnepi szentmisét a legközelebbi vasárnap tartják. Idén az ünnep napján celebrálta a szentmisét Dr. Schmatovich János professzor.

Szentmise a Fájdalmas Szűz ünnepén 2019.- "70 év után a Szűzanya visszatért oda, ahonnan elüldözték" – utalt a szentmise előtt a sümegi vasútállomáson újra elhelyezett emléktáblára a győri kanonok, aki felelevenítette gyerekkori emlékét. A szomszédos Bezenye szülötteként rendszeresen elzarándokoltak a Háromtölgynél lévő kápolnához, ahol három nyelven: németül, horvátul és magyarul imádkoztak, énekeltek. A nyugalmazott teológiai tanár azt is elmondta: bajor vidéken hagyomány, hogy három tölgyfa alkotta ligetekben kialakított helyeken tisztelik a Szűzanyát. Valószínű, hogy ezt a szokást vették át a magyaróváriak is.

Szentmise a Fájdalmas Szűz ünnepén 2019.A szentbeszédében Schmatovich János a Szűzanya hét fájdalmáról elmélkedve kifejtette: Mária fájdalmai a mai ember fájdalmai is egyben. A liberális, marxista, kommunista ideológia hívei egykor taámdták, a keleti áramlatok követői napjainkban veszélyeztetik a katolikus hitet. Ahogy a Szent Családnak menekülnie kellett, úgy ma is sok országban kényszerítik az ott élőket, hogy elhagyják szülőföldjüket. Őket be kell fogadni, ám nem azokról van szó, akik felélik az országunkat. A tizenkét éves Jézus keresték szülei Jeruzsálemben. Isten ma is keresi az elveszett embereket. "Segíts, Szűzanya nekik, hogy visszataláljanak Szent Fiadhoz" – fohászkodott a győri kanonok. A hagyomány szerint Mária találkozott Szent Fiával, mikor a keresztet hordozta. Napjainkban egyre közömbösebbek vagyunk a világ szenvedéseinek láttán. Túl sok bajt, fájdalmat látunk, és ezt nem tudjuk feldolgozni. A kereszt alatt álló Szűzanya pedig arra tanít minket, hogy nem kell félnünk a haláltól, a bűntől megszabadulhatunk. A Pieta jelenthez a sasvári pálos kolostor szobrának képét hozta el János atya érdekességként említve: hogy nem egymás szemébe néznek a szobor alakjai. A hetedik fájdalom: a sírba helyezés arra hívja figyelmünket, hogy mindenkinek át kell esnie a haldokláson.

 

Szentmise a Fájdalmas Szűz ünnepén 2019. Szentmise a Fájdalmas Szűz ünnepén 2019.Szentmise a Fájdalmas Szűz ünnepén 2019.Szentmise a Fájdalmas Szűz ünnepén 2019.

Szentmise a Fájdalmas Szűz ünnepén 2019. Szentmise a Fájdalmas Szűz ünnepén 2019.Szentmise a Fájdalmas Szűz ünnepén 2019.

 

szöveg és fotó: Horváth Gábor