Uram, kezedbe ajánlom lelkemet - hálaadás a polgári év végén

2018. december 31. (hétfő) 20:30

Hálaadás a polgári év végénZsúfolásig megtelt ma délután plébániatemplomunk. Szilveszter estéjén, a polgári év utolsó napján hálaadásra gyűltek össze a hívek: megköszönni az elmúlt esztendő örömeit, sikereit, megbánni az elkövetett vétkeket, elhatározást tenni a következő évre. Ezen a szentmisén hangzik el a plébánosi beszámoló, amelyben Bodó Zoltán atya összefoglalja az elmúlt esztendőt egyházközségünk szempontjából.

Hálaadás a polgári év végénA betlehemi jászolban lévő gyermekre tekintve az elmúlt napok öröme segíthet abban, hogy hitünkben megerősödve lezárhassuk, ami mögöttünk van – tudva azt, hogy életünk Isten kezében van – és új dolgokra, a jövőre koncentrálhatunk – fogalmazott a szentbeszédben Bodó Zoltán. A plébános a 31. zsoltárt idézte: Uram, kezedbe ajánlom lelkemet. Ezt minden este elimádkozzák a zsolozsmában. "Istenben mindig 110%-ig megbízhatunk, és valóban az ő kezébe helyezhetjük életünket. Kicsit olyan m inden esténk, mint amikor meghalunk egy napnak, hogy feltámadhassunk egy újabbra. Fogadjuk el Isten kezébe lerakva, bizalommal mindazt, amit az Úr számunkra a 2018-as évben adott, és békéljünk meg mindazzal, amit elvett. Ugyanakkor legyen nyitott a szívünk a 2019-es esztendő előtt, és bizalommal fogadjuk el mindazt, amit számunkra tartogat" – mondta a plébános.

Hálaadás a polgári év végénHálaadás a polgári év végénHálaadás a polgári év végén

Különleges kegyelmi év volt az idei, hiszen jubileumot ült egyházközségünk. Ferenc pápa ez alkalomból egy különleges kiváltságban részesítette templomunkat: februártól novemberig minden nap teljes búcsút lehetett elnyerni – idézte fel a lelkipásztor, aki kiemelte: több programnak – így például a családi napnak – lesz folytatása 2019-ben is.

Hálaadás a polgári év végén

70 gyermeket és öt felnőttet kereszteltek ebben az évben, 57 gyermek és kilenc felnőtt volt elsőáldozó, 17 gyermek és 10 felnőtt pedig bérmálkozó. Közülük többen továbbra is járnak a templomba, ami külön öröm. 27 pár házasságát áldotték meg lelkipásztoraink. 117 temetés volt. Halottaink közül viszont csak harmincan részesültek a betegek kenetében és a szent útravalóban – foglalta össze a szentségkiszolgáltatásokat a plébános, hangsúlyozva: minden szám mögött egy-egy élettörténet rejtezik.

Hálaadás a polgári év végén

Nagyjából húszezren élnek egyházközségünk területén, és a népszámlásban 85% vallotta magát katolikusnak. Viszont csak a 7-8 százalékukkal találkozhatunk a vasárnapi szentmiséken. "Fájdalmas erre az oldalra nézni, hogy sokan nem akarnak családunk része lenni, de tiszteletben tartjuk döntésüket, és rájuk és kérjük az Úr áldását" – fogalmazott Zoltán atya, aki örömét is megosztotta: a városba költözők közül jó néhányan vannak, akik bejelentkeznek a plébánián. "Bízunk benne, hogy otthonra találnak közösségeinkben."

Hálaadás a polgári év végénHálaadás a polgári év végén

A plébános megköszönte közvetlen munkatársainak, valamint a karitász és az énekkar tagjainak, az imacsoportoknak és a beteglátogatóknak egész éves munkájukat.

Hálaadás a polgári év végén

A szentmise végén a kihelyezett Oltáriszentség előtt imádkozva is hálát adott hívő közösségünk a kapott kegyelmekért, és bocsánatot kért mulasztásaiért, kérve Isten segítségét a következő esztendőre. A Te Deum felhangzását követően szentségi áldással megerősítve léphetünk át a 2019-be.

Szöveg és kép: hg