"Váljunk mások számára az öröm hordozóivá" – búcsúi szentmise a Háromtölgy kápolnánál

2018. szeptember 16. (vasárnap) 19:00

Háromtölgy kápolnaKözel másfél százan gyűltek össze a Fájdalmas Szűzanya búcsújára Magyaróvárról, Mosonból, Bezenyéről a feketeerdei út mentén található Háromtölgy kápolnához. Együtt imádkoztak velünk a Győri Papnevelő Intézet hallgatói is, akik a hétvégét egyházközségünkben töltötték. Az ünnepi szentmisét Juhos Imre, a szeminárium lelki vezetője mutatta be.

zarádokokA Feketeerdőre vezető út mentén található egy pici, egyhajós kápolna. Valaha három tölgyfa állt itt, de ma is magas gesztenyefák között bújik meg egy földút mellett. A Fájdalmas Szűzanya tiszteletére szentelték. 1890-ben épült Steiner Márton apátplébános és idősebb König Károly templomgondnok kezdeményezésére a magyaróvári hívek adományából. Szeptember 15-ét követő vasárnap zarándokolnak ide a környék hívei, hogy a Szűzanyán keresztül Jézushoz imádkozzanak.

Juhos Imre atya mutatta be a szentmisét"A Mária-kegyhelyek azok a helyek, ahová még nem tört be a szekularizáció. Azokat gyűjti az ilyen helyekre egybe a Szűzanya, akik egyszerűek, alázatosa a Jézusba vetett hitben." – idézett egy lelki írót a szeminárium spirituálisa. "Mária nemcsak Fájdalmas Anya, hanem Boldogasszony is, aki megmutatja nekünk, hogy az emberi sorsunkhoz hozzátartozik a veszteség, a gyász is. Mária azonban nem vádaskodik, és nem is reménytelen" – hívta fel a figyelmet Imre atya.

Győri kispaok is velünk ünnepeltek

"A pedagógusok, gyermekekkel foglalkozók, de még a szülők is tudják: csak azt lehet formálni, és nevelni, aki a nevelő felől a szeretetet tapasztalja. Jóvá szidni nem lehet, csak jóvá dicsérni" – fogalmazott a lelkipásztor, aki arra kérte a jelenlévőket: váljunk mások számára az öröm hordozóivá.

A Fájdalmas Szűzanya képeinek, szobraink az az üzenete, hogy egy érző szívű édesanyánk van, aki érző szívvel kísér a mindennapokban, és összegyűjt minket. "Alakítson minket hozzá hasonlóvá" -  fohászkodott a szentbeszéd végén Imre atya.

horvát zarándokokA mosonmagyaróváriak mellett a bezenyeiek is elzarándokoltak a Háromtölgy kápolnához. Ők a szentmisét követően horvát énekekkel kérték a Szűzanyát, hogy járjon közben értünk Szent Fiánál.

Sokak számára ismerős lehet a Háromtölgy kápolnában lévő Piéta. Biztonsági okokból ugyanis a plébániatemplomban őrzik az egyik jobb oldalon lévő mellékoltárnál.

Piéta a Háromtölgy kápolnában Háromtölgy kápolna

A kápolna mint szenthely keletkezésének több legendája is ismert. Az egyik szerint egy kéményseprő legényt kergettek meg a farkasok, aki felmászott egy fára. Ott imádkozott, hogy megmeneküljön. Amiért Szűz Mária megsegítette, egy képet akasztott a fára. Ez a hely egyre népszerűbb lett a környékbeli katolikusok körében. Ezért épült a kápolna a hívek adományaiból 1890-ben.

lelkipásztorok, zarándokokzarándokok

szöveg: Horváth Gábor