Hálaadás 60 év papi szolgálatáért – gyémántmisét mutatott be Kökény László atya

2018. július 2. (hétfő) 15:00

img-3423Évek óta nyugdíjasként szolgál templomunkban: a "kismisét" mondja, utána pedig gyóntat. Idén ünnepelte pappá szentelésének 60. évfordulóját. A gyémántmisés Kökény László atyát egy vasáranpi 8-as szentmise után faggattam.

A kezdet az elsőáldozásra vezethető vissza: azóta érezte Jézus hívó szavát. "Azóta sem gyengült, sőt erősödött. Ezért külön hálás vagyok" – fogalmazott a jubiláns pap. Három testvére volt, édesapja halála után édesanyja egyedül nevelte őket Jászapátiban. Plébánosa és egy szülővárosából származó teológiai tanár  jóvoltából az egri kisszemináriumba került. Az anyagi nehézségek azonban egy időre eltérítették tanulmányaitól. Czapik Gyula érsek visszahívta Egerbe, de a rossz élmények miatt nem tér vissza oda. Végül szülővárosában érettségizett, két esztendeig sekrestyés volt.

img-3401

Közben felvételi nélkül felvették az orvosi egyetemre. Azért jelentkezett oda, mert tudta, hogy nem veszik fel, mert továbbra is papnak készült. Az iskola igazgótja még be is hívatta, hogy megfeddje: rájárnak a nyakára az egyetmeről, miért nem megy tanulni Budapestre.

"Mire szóhoz jutottam: Igazgató Úr! Azért nem mentem el, mert papnak megyek!"

"Mi-mi-mi? Hogy-hogy-hogy? Ülj le!" - csodálkozott az igazagtó. Leültem. És a végén kisült: "Tudod, fiam, én is pap akartam lenni, de nem lettem az. És nem vagyok boldog ember." - mesélte el hivatása alakulásának egyik epizódját László atya.

img-3387

1966 és 1968 között Rómában volt ösztöndíjas. Szabadidejében magyar tanuló társával vévigjárták a római templomokat, azokat tanulmányozták. Latin nyelvű műveket fordított magyarra, aminek aztán nagyon örültek itthon a kispapok.

Nyugdíjasként elvállalta, hogy a magyaróvári egyházközségben szolgál vasárnapról vasárnapra a reggeli szentmisén, utána a diákmise alatt pedig gyóntat. Prédikációiról érződik a hatvan esztendő papi szolgálat letisztult tapasztalatai. "Amit tudok, azt megteszem." - mondja mosolyogva a sekrestyében. Ferenc pápa apostoli áldását tartalmaza emlékképet  a zsúfoltságig megtelt templomban vehette át az atya, aki gyémántmisés áldásában részesítette a híveket és paptársait.

img-3411

Az gyémántmisén elhangzott prédikáció  utolsó mondatához az egyházközség hívei is jó szívvel csatlakozhatnak. Bodó Zoltán plábánosunk így zárta ünnepi gondolatait: "Köszönjük, hogy vagy nekünk!"

szöveg: Horváth Gábor

képek: Szerencsi Gábor