Szent László nap – forgatag a templom körül

2018. június 28. (csütörtök) 10:00

01

Főzőverseny, lovagi játék, mutatványosok, középkori és operett dallamok. Tömören összefoglalva ez jellemezte az első alkalommal megrendezett Szent László napot. Ez volt egyházközségünk jubileumi évének egyik központi rendezvénye.

05-1A templom védőszentjének ünnepe nagy jelentőséggel bírt a középkori városokban. A liturgikus ünneplés mellett ugyanis ilyenkor vásári forgatagot is tartottak. A lelki épülés mellett megjelent a szórakozás is. Mutatványosok léptek fel, összegyűlt a város apraja-nagyja hol máshol, mint a templom körül, hiszen a szakrális tér állt a települések középpontjában. Ez a hangulat elevendett meg június 23-án, vasárnap a magyaróvári Szent László téren és a templom kertjében. A lovagkirály kultusza a középkor óta elevenen él városunkban. Korábban egy kápolna volt az Árpád-ház egyik legnagyobb királyának tiszteletére szentelve.

04Tíz csapat jelentkezett a főzőversenyre. Már kora reggel nekiláttak a leveseknek, sülteknek, raguknak. Ínycsiklandó illatok töltötték meg a rossz idő ellenére is a parkolóban felállított főzőhelyek környékét.

"Komoly erőfeszítéseket tesz az egyházközség, hogy a templom köré közösséget teremtsen" – köszöntötte az egybegyűlteket Árvay István. Mosonmagyaróvár polgármestere a jubileumi év többi programjára is jó szórakozást kívánt. Ebben az évben ugyanis több évfordulóra is emlékezünk: 350 éve szentelték fel a templomunkat, 10 éve fogadta be az egyházközség az újkori védőszent, Szent Gotthárd ereklyéjét.

"Köszönet azoknak, akik eljöttek, és főznek, a zenészeknek, mazsoretteknek, akik jó hangulatot teremtenek" - fogalmazott Bodó Zoltán. Plébánosunk arra kérte az egybegyűlteket, hogy ne csak úgy legyünk egymás mellett, hanem valóban merjük egymást megszólítani. "Ha erős közösséggé válunk, az mindenben kitart" – hívta fel a figyelmet a lelkipásztor. "Adja Isten, hogy erősek lehessünk, mert akkor minden belső és külső ellenségünknek ellen tudunk állni" - fohászkodott Bodó Zoltán.

02

A mazsorettek bemutatóját a Sub Rosa Régizene Egyesület műsora követte. Ők kísérték a plébániai szentmiséről kijövő híveket a Szent László szobornál felállított színpadhoz. Itt a Jaurinum Történeti Társaság – a középkort megidézve – történelmi előadást tartott, bemutatva a bajvívás rejtelmeit. A Langaléta Garabonciások a gyermekeket bevonva szórakoztatták a nézőket, majd a főzőcsapatok a zsűri asztalához járulva mutatták be alkotásaikat. Ezalatt magyar nóták és operett részletek szóltak a színpadról. A tavasszal tartott rajz- valamint a főzőverseny eredményhirdetésével zárult a délelőtti forgatag.

06-1 07-12008-10911-112-113-1141516171833

szöveg: Horváth Gábor