Legyetek tanúi Krisztusnak! - 17 fiatal bérmálkozott egyházközségünkben

2018. június 10. (vasárnap) 18:00

05Ma délután szolgáltatta ki Pápai Lajos nyugalmazott megyéspüspök a bérmálást egyházközségünk fiataljainak. Az év során 17-en készültek fel a szentség vételére. Ők mától a Katolikus Egyház teljes jogú tagjai.

"Öröm van a szívemben. Régóta várom ezt a pillanatot" - mondta a szentmise előtt Kovács Krisztina. Ő már eddig is hitet tett Krisztusról: vasárnapról vasárnapra szolgál az oltár körül, olvas a szentmiséken.

"Izgulok. Jók voltak a szentségi felkészítő órák. Jobb volt így a felkészülés a vizsgára és az életre is" - véli Reicher Gergő, aki családjával együtt rendszeresen jár szentmisére.

02-b

Az Eucharisztiát Pápai Lajos korábbi megyéspüspök mutatta be, aki a könyörgésében azt kérte: a Mindenható tartson távol tőlünk mindent, ami kárunkra lehet, és adjon meg mindent, ami javunkra szolgálhat. Így már a liturgia legelején is a keresztény élethez szükséges kegyelmeket kérte a hívők közösségére, köztük a bérmálandókra.

1011

"A megbérmáltak az Egyház teljes jogú tagjai, tanúi Krisztusnak" – kezdte homíliáját a főpásztor. A Katolikus Egyház Katekizmusa szerint a megbérmáltak azok, akik nem szégyellik Krisztus keresztjét. Az olvasmányban elhangzott a bűnbeesés története. Ezzel kapcsolatban Lajos püspök elmondta: a bűn alapja, hogy az ember nem akarja elfogadni teremtett voltát. Az első bűn elkövetésekor már jelen van az Isten és az ember közti erő. A bűnbeeséskor törés következett be Isten és az ember között, sőt: ember és ember között, hiszen egymást vádolják – fogalmazott a főpásztor. A keresztényeknek azonban megadja Isten az erőt a küzdelemre a gonosz lélekkel szemben – hangsúlyozta a püspök, aki felhívta a bérmálandók figyelmét: "Nektek is személyesen kell dönteni Jézus mellett, megvallani, hogy Jézus Krisztus az Úr. Ebben segít a Szentlélek."

03

"A bérmálás a pünkösdi eseményt teszi valóvá az Egyházban" – idézte VI. Pál pápát a püspök, aki fiatalokhoz szólva kiemelte: "Az Egyház teljes jogú tagjai váltok. A Szentlélek ad erőt, hogy Krisztus igazi tanúi legyetek! A világ gonoszsággal van tele, vállalni kell a keresztet" – biztatta a bérmálkozókat a főpásztor, aki egy nemrég történt találkozást is megosztott az egybegyűltekkel. Három pap érkezett a sok megpróbáltatást megélt Irakból. Moszulban 60.000 keresztény kapott ultimátumot: vagy felveszik a muszlim hitet, vagy elhagyják a várost úgy, hogy semmit sem visznek magukkal, vagy megölik őket. Szinte egy emberként távoztak a keresztények a városból. Mutattak egy képet egy 3.000 főt befogadó sátorról, ahol szentmisét mutatnak be. Kételkedve fogadta, hogy talán túl nagy, talán nincs is ekkorára szükség. Ám az iraki papok elmondták: vasárnapról vasárnapra 10 szentmisét mutatnak itt be, és minden alkalommal megtelik. "Köztük olyan fiatalokkal is, mint amilyenek Ti vagytok. Szenteknek és vértanúknak vagytok a kortársai" – hangsúlyozta a püspök. "Nem szabad szégyellni Krisztus keresztjét! Ne gondoljátok, hogy kis pont vagytok, akik nem tudnak mit tenni. Minden helytállásotokkal, a magatartásotokkal tudjátok tanúsítani Krisztust!" - buzdította a fiatalokat Lajos püspök.

"Nagy öröm, hogy eljött hozzánk, hogy kiszolgáltassa a bérmálás szentségét. 17 fiatal a vizsgával tanúbizonyságot tett, hogy felkészültek a keresztény nagykorúságra" – mutatta be a bérmálandókat Bodó Zoltán plébános, aki kérte a püspököt a szentség kiszolgáltatására.

06

"Vedd a Szentlélek ajándékának jelét" – mondta a bérmáló főpap a fiataloknak, miközben krizmával kente meg homlokukat.

"Köszönjük, hogy kiszolgáltatta nekünk a bérmálás szentségét, és további szolgálatára a Jóisten áldását kérjük" – köszönte meg társai nevében a szentség kiszolgáltatását Horváth Lajos.

12

Pápai Lajos püspök a szülőknek is megköszönte, hogy elvezették őket a keresztény07 nagykorúságra, vállalták a felkészítést. Szintén megköszöntette a hitoktatók munkáját, majd Veres András nevében minden megbérmáltnak egy Szentírást nyújtott át a győri megyéspüspök ajándékaként.

A felkészülés két helyszínen zajlott: az iskolai hittanórák mellett ugyanis szentségi felkészítőn kellett részt venni a közösségi házban heti egy alkalommal a nyolcadikosoknak. Nusser Zsófia hitoktató elmondta: a fiatalok sok mindent felfedeztek a hitükkel kapcsolatban. Kölcsönös együttműködés volt a hitoktatókkal: az iskolában inkább az elméleti részt tanulták meg, míg a délutáni találkozásokkor a gyakorlati oldalt, így a hétköznapi életre készültek fel.

13

szöveg: Horváth Gábor