Mindenszentek

2014. november 1. (szombat) 13:37

Mindenszentek kialakulásának rövid története:

A keleti egyházban 380 körül a Pünkösd utáni első vasárnapon az összes vértanúról egy napon, együtt is megemlékeztek: Szíriában május 13-án, Antiochiában a Pünkösd utáni első vasárnap, az örményeknél a Szt. Kereszt fölmagasztalása utáni 10. vasárnap utáni szombaton, a koptoknál október 23-án.

Nyugaton Mindenszentek ünnepe egy templomszenteléssel kezdődött: Szt. IV. Bonifác pápa. 609. V. 13: a Szűzanya és az összes vértanúk tiszteletére szentelte Rómában a Pantheont. Ennek évfordulóit kezdték  Mindenszentekként ünnepelni. III. Gergely pápa idején az ünnep átkerült május 31-re, és "a Szent Szűz, minden apostol, vértanú, hitvalló, s a földkerekségen elhunyt minden tökéletes igaz ember" emléknapja lett. IV. Gergely pápa november 1-re helyezte át. Jámbor Lajos az egész birodalomban elrendelte Mindenszenteket. Terjedésében nagy szerepe volt Cluny bencéseinek.