A Háromtölgy Kápolna búcsúja

2016. szeptember 19. (hétfő) 8:34

img-3386

A hagyományokhoz hűen idén is sokan elzarándokoltak a magyaróvári és a környékbeli falvak hívei közül a Mosonmagyaróvár közelében lévő Háromtölgy Kápolnához szeptember 18-án, hogy együtt köszöntsék a Fájdalmas Anyát, akinek tiszteletére a kápolna emeltetett.

Mosonmagyaróváron a Feketeerdő felé haladó út jobb oldalán 1890-ben épült a Háromtölgy kápolna. Nevét a mellette található már akkor is termetes méretű három tölgyfáról kapta.

A kápolna legendája szerint még a XIX. században egy pásztor, ide a tölgyfák egyikére menekült a farkasok elől és megmenekülése fejében fából kifaragta a Szűzanya képét. Később kápolnát is állítottak e helyen.
A kápolna felállítása után a magyaróváriak évenkénti un.: "Háromtölgyi" búcsút is szerveztek hozzá. Áldozócsütörtök alkalmával templomi körmenetben mentek ide a családok és az egész napot itt töltötték el, ahová még vendéglősök és cukrászok is kivonultak. Ezt a hagyományt erősítette meg Bérczes Istvánné (Gizi néni), aki idén is eljött a kápolnához és elmondta, hogy merről érkeztek és a sok mezei virág illatát és szépségét idézte fel. Ez a hagyomány azonban az 1950-es években megszűnt.

Az idei vasárnapon a pappászentelésének aranyjubileumát ünneplő és a közeli Bezenye szülötte, Dr. Schmatovich János székesegyházi prépost-kanonok, egyetemi magántanár, ny. teológiai tanár volt a szentmise celebránsa és szónoka.

Kanonok úr az Isteni Irgalmasság Szentévével kapcsolatban rávilágított az irgalom jelentésére és fontosságára, majd Szent II. János Pál pápa és Szent Faustina Kowalska nővér életét felvázolva mélyítette el a megjelent hívekben az irgalmasság jelentőségét korunkban. Beszéde végén pedig a Fájdalmas Anyára, aki az irgalmasság anyja, irányította a megjelentek figyelmét.

img-3372img-3368img-3381img-3373img-3384

A szentmise végén, ahogy ez már szintén hagyomásny a kápolnánál, a bezenyeiek – akik közül páran gyalogosan érkeztek – anyanyelvükön, horvátul köszöntötték Égi Édesanyánkat.

Ezúton mondunk köszönetet a Csiba családnak, akik gondozzák a kápolnát és minden évben előkészítik ezen a vasárnapon. Köszönet illeti a VÜF vezetőségét és dolgozóit is a kápolnakert rendbetételéért.