A weboldal helyes működéséhez engedélyezze böngészőjében a javascriptet!

Olvassuk el együtt egy év alatt A Katolikus Egyház Katekizmusát (KEK)!

2021. május 7. (péntek) 7:00

www.iec2020.hu Lelki tréning napi 7 percben

Összefoglalás

1918 "Nincs hatalom, csak Istentől, s amelyek léteznek, azokat Isten rendelte" (Róm 13,1--2).

1919 Minden emberi közösségnek szüksége van tekintélyre, hogy fönnmaradjon és gyarapodjon.

1920 "Látható (...), hogy a politikai közösség és a nyilvános tekintély az emberi természeten alapszik és ezért az Isten által meghatározott rendhez tartozik." [36]

1921 A tekintéllyel akkor élnek törvényesen, ha a társadalom közjavának elérésére használják. Ennek érdekében olyan eszközöket kell használnia, melyek erkölcsileg megengedhetők.

1922 A politikai rendszerek különbözősége törvényes, föltéve, hogy a közjót szolgálják.

1923 A politikai tekintélynek meg kell maradnia az erkölcsi rend határai között, és biztosítania kell a szabadság gyakorlásának föltételeit.

1924 A közjón "a társadalmi élet azon föltételeinek összességét (kell érteni), melyek mind a csoportoknak, mind az egyes tagoknak lehetővé teszik, hogy saját tökéletességüket elérjék". [37]

1925 A közjó három lényeges elemet foglal magában: a személy alapvető jogainak tiszteletben tartását és előmozdítását; a jólétet, azaz a társadalom szellemi és anyagi javainak gyarapodását; a csoport és tagjai békéjét és biztonságát.

1926 Az emberi személy méltósága magában foglalja a közjó keresését. Mindenkinek fáradoznia kell azért, hogy létrehozzon és fönntartson olyan intézményeket, melyek jobbítják az emberi élet föltételeit.

1927 Az államra tartozik a polgári társadalom közjavának védelme és előmozdítása. Az egész emberi család közjava megköveteli a nemzetközi társadalom bizonyos szervezettségét.

 

[36] II. Vatikáni Zsinat: Gaudium et spes lelkipásztori konstitúció, 74

[37] II. Vatikáni Zsinat: Gaudium et spes lelkipásztori konstitúció, 26.